A megújuló energia és azon belül is a villamosáramot fotovoltaikus úton megtermelő napelem ma az egyik legjobb lakossági befektetésnek tekinthető. Az emberiség ökológiai lábnyomára gyakorolt pozitív hatása mellett az is figyelemre méltó, hogy a befektetésünk a magyar viszonylatok között 10-12 év alatt megtérül és onnantól kezdve a napelemes rendszer még legalább 15-20 éven keresztül nyereséget termel. A napelemekkel végleg meg lehet szabadulni a sárga csekktől és az áramszolgáltató árpolitikájától való függőségünktől!
Magyarországon a klimatikus viszonyok miatt a napenergia hatékony felhasználásához szükség van az áramszolgáltatóval való együttműködésre. A napelemes rendszerünk napközben, főleg a napsütésben gazdag nyári hónapokban termeli az áramot, de ezt mi este illetve télen is - amikor a Nap már nem süt - fel akarjuk használni. Jogszabály garantálja számunkra azt, hogy a háztartásunk által megtermelt, de fel nem használt többletenergiát a villamos közmű hálózatba visszatáplálhatjuk, így az számunkra mintegy átmeneti tárolóként funkcionál. Ehhez a napelemes rendszerünket össze kell kötni a közműhálózattal. Ezt a hálózati csatlakozást az áramszolgáltató végzi, egy úgynevezett oda-vissza mérő villanyóra felszerelésével. Az áramszolgáltató a mérőóracserét követően már nem csupán az általunk a hálózatból kivett, hanem az általunk megtermelt és oda visszatáplált villamosenergia mennyiségét is méri. A hálózatból kivett és oda visszatáplált energia mérlegét az áramszolgáltató évente egyszer, az úgynevezett szaldóelszámolás keretében elkészíti és a különbséget vagy mi fizetjük neki vagy ő fizeti nekünk. Elsőre jól hangozhat ugyan, hogy az áramszolgáltató fizet nekünk, de az itt alkalmazott átvételi tarifák miatt gyakorlatilag nem érdemes ezzel a lehetőséggel számolni. Egy napelemes rendszer akkor van megfelelően méretezve, ha ez az éves szaldóelszámolás nulla közeli mérleget mutat, azaz a háztartásunk energiaigényét a napelemes rendszerünk pont kielégíti.
A napelemes rendszer méretezése, megtervezése és kivitelezése mindenképpen szakértelmet igényel. Tervezéskor a szakember figyelembe veszi a tető dőlésszögét, tájolását, héjalását (a tetőt fedő cserép, zsindely, pala vagy fémlemez típusát), az árnyékhatásokat és az otthonunk jelenlegi tápellátását. Csak olyan tervet illetve ajánlatot tekintsünk értékelhetőnek, aminél ezek a tényezők mind figyelembe lettek véve. A villanyszerelési anyagok, napelem típusok, inverterek és tartószerkezetek variációinak száma ugyanis meglehetősen nagy, ezért érdemes szakemberrel konzultálni, sőt indokolt esetben számukra a helyszíni felmérést is lehetővé tenni.
A napelemek a megfelelő működésükhöz bizonyos környezeti adottságokat igényelnek, amik közül a tájolás és az árnyékhatás a két legmeghatározóbb. Napelemet alapvetően DK-i és DNY-i tájolás közé eső tetőfelületekre érdemes telepíteni, különben a hozamuk jelentősen lecsökken. Még ennél is fontosabb, hogy hagyományos napelemet oda érdemes telepíteni, ahol a rendszert nem éri tartós árnyék. Hagyományos napelemek esetén az árnyék nem csupán egy termelékenységet lerontó tényező, hanem egy olyan állandó hatás mint egy fa vagy kémény árnyéka, még a napelempanelek élettartamát is lecsökkenthetik!
Jó hír azonban a kevésbé ideális adottságokkal rendelkező tetők tulajdonosai számára, hogy a piacon már évek óta elérhetők az okos, úgynevezett "smart" napelemes rendszerek. Egy okos rendszeren belül olyan módon történik a panelek termelésének szabályozása, hogy a rendszer minden esetben a lehető legmagasabb hozamot produkálja. Egy ilyen rendszernek ugyan valamivel magasabb a bekerülési költsége, mint egy hagyományos napelemes rendszeré, de könnyen belátható, hogy a magasabb hozam miatt, illetve amiatt, hogy bizonyos helyek adottságai kizárólag smart rendszer használatát engedik meg, ez a plusz beruházás biztosan megtérül.
A fotovoltaikus technológia csúcsát képviseli jelenleg a 2016-os év újdonsága, a panelen belül optimalizált Maxim napelem. A panelen belüli optimalizálásnak köszönhetően a napelemek még árnyék esetén is képesek valamennyi áramot termelni! Ez a tulajdonságuk kiküszöböli a hagyományos napelemeket erősen rongáló cella felmelegedést, az ún. hot-spot hatást is. A smart rendszerekkel ellentétben itt a vezérlés nem rendszerszinten, hanem az egyes napelem panelek szintjén történik, minden körülmények között kihozva azokból a maximumot. Joggal mondhatjuk tehát, hogy a Maxim optimalizált napelemmég az "okosnál is okosabb".
Cégünk mind hagyományos, mind okos, mind pedig Maxim optimalizált napelemes rendszerekkel áll vásárlóink rendelkezésére!